Zelo enostavni in slastni prigrizki. Blitvo lahko seveda zamenjamo tudi s špinačo. Ker je priprava listnatega testa zelo zamudna, je najlažja rešitev, da kupimo listnato testo v trgovini. Jaz najraje kupim kar zamrznjenega, da ga imam doma vedno na razpolago, ko ga potrebujem.
Sestavine za 24 kosov blitvinih polžkov:
- 500 g listnatega testa (2 kosa po 250 g)
- 250 g nepasirane skute
- 1 jajce
- 400 g sesekljane blitve
- 4 žlice naribanega parmezana
- 3 stroki česna
- sol, poper, muškatni orešček, olivno olje
Postopek priprave
Dobro oprano blitvo kuhamo 4 minute v večjem loncu z osoljeno vrelo vodo. Blitvo precedimo in na kuhinjski deski na grobo sesekljamo.
Česen olupimo in na drobno sesekljamo.
V ponvi segrejemo nekaj brizgov olivnega olja na katerem prepražimo česen. Ko česen zadiši (ne sme porjaveti), dodamo blitvo. Solimo, popramo in začinimo z muškatnim oreščkom. Premešamo in počasi kuhamo še 3 minute. Odstavimo in počakamo, da se blitva ohladi.
V skledi s pomočjo ročnega mešalnika zmiksamo jajce, pol žličke soli in skuto.
Testo na pomokani površini na tanko razvaljamo v obliko pravokotnika. Testo premažemo s skutinim nadevom (polovico ga prihranimo za drugi kos testa). Po nadevu potresemo polovico blitve in 2 žlici naribanega parmezana.
Testo zavijemo kot rulado po krajši stranici navzgor.
Rulado narežemo na 2 cm debele rezine.
Na dno velikega, nizkega pekača položimo peki papir. Ruladice polagamo obrnjene navzdol na peki papir. S prsti jih nekoliko potlačimo, da se razširijo in jih oblikujemo v obliko kroga.
Celoten postopek ponovimo še z drugim kosom listnatega testa in preostankom nadeva ter blitve.
Kako dolgo pečemo blitvine polžke?
Blitvine polžke/ruladice pečemo 25 minut v pečici, ki smo jo predhodno ogreli na 180 stopinj.
Blitva
Blitva je listnata zelena zelenjava, ki je polna vitaminov, mineralov in antioksidantov. Blitvo uvrščamo v družino pese in je v sorodu s špinačo in peso. Blitva je že stoletja priljubljena zelenjava v Evropi. v kulinariko ZDA je blitva prodrla veliko kasneje.
Blitva je odličen vir vitaminov A in C, pa tudi kalcija, železa, magnezija, kalija in mangana. Blitva je dober vir prehranskih vlaknin in beljakovin. Blitva je bogata z antioksidanti, ki lahko pomagajo okrepiti imunski sistem in zaščititi pred nekaterimi boleznimi.
Blitvo lahko uživamo surovo, kuhano ali v soku. Je rahlo grenkega okusa, vendar je lahko okusen, če ga kuhamo s česnom in oljčnim oljem. Jemo ga lahko kot prilogo, dodamo pa ga juham in solatam. Je tudi odličen dodatek k pomfriju in fritatam.