Testenine največkrat postrežemo z omakami, ki so narejene na paradižnikovi ali sirni osnovi. Če pripravljamo kapelete ali raviole, pa je ena najpreprostejših, a tudi najokusnejših, aromatična žajbljeva maslena omaka. Nikoli pa svežega žajblja ne poskušajte nadomestiti s posušenim.
Sestavine za testo:
300 g ostre moke
3 jajca
nekaj žlic vode
Sestavine za nadev:
200 g olupljene in očiščene muškatne buče ali buče hokaido
1 žlička rjavega sladkorja
1 strok česna
6 svežih žajbljevih lističev
1 žlička naribanega svežega ingverja
sol
muškatni orešček
olivno olje
1 žlica naribanega parmezana
1 žlica sira mascarpone
1 žlica krušnih drobtin
Sestavine za omako:
1 žlica masla
6–8 svežih žajbljevih lističev
Testo pripravimo po navodilih za pripravo testenin na naslovu https://www.okusno.si/testo-za-testenine/.
Recept za pripravo nadeva
Bučo olupimo, očistimo in narežemo na večje kose. Predevamo v skledo, dodamo žličko rjavega sladkorja, sesekljan česen, vsaj 6 svežih žajbljevih lističev, žličko sveže naribanega ingverja in začinimo s soljo ter muškatnim oreščkom. Dodamo nekaj brizgov olivnega olja in vse skupaj dobro premešamo.
Vse sestavine predevamo na pekač. Pečemo 40 minut v pečici, ki smo jo predhodno ogreli na 180 °C.
Odstranimo žajbljeve lističe, preostale sestavine pa predevamo v skledo in jih pretlačimo s paličnim mešalnikom. Dodamo parmezan, mascarpone in krušne drobtine. Vse skupaj dobro premešamo, da dobimo gost nadev. Če je nadev preredek, primešamo nekaj krušnih drobtin.
Kako oblikujemo kapelete?
S pomočjo strojčka za pripravo testenin razvaljamo testo na zelo tanke trakove (največ 1 mm debeline). Testo razrežemo na kvadrate velikosti 3 x 3 cm.
V sredino vsakega kvadrata dodamo 1 žličko nadeva. Vsak kvadrat prečno prepognemo in s prsti stisnemo testo okoli nadeva. Dobljene trikotnike damo na sredinec leve roke, oba zavihka zavijemo okoli prsta in stisnemo. Tako narejene kapelete odlagamo na pomokano površino.
Priprava omake
V ponvi segrejemo maslo in počakamo, da se zapeni (nikakor ne sme porjaveti), nato dodamo 6 žajbljevih lističev, zmanjšamo temperaturo na najnižjo in počasi popečemo lističe. Odstavimo po približno 1 minuti.
V osoljeni vreli vodi skuhamo kapelete. Ko so po približno 5 minutah (čas kuhanja je odvisen od debeline in velikosti testa) skuhani, jih odcedimo in preložimo v ponev z žajbljevim maslom, radodarno potresemo s parmezanom in vse skupaj dobro premešamo.
Žajbljeva omaka
Žajbljeva omaka je klasična kulinarična omaka narejena iz mešanice masla, žajblja ter drugih zelišč in začimb. Pogosto se žajbljeva omaka uporablja kot zaključna omaka ali kot dopolnilo k najrazličnejšim jedem, od perutnine in svinjine do krompirja in testenin. Prav tako je žajbljeva omaka priljubljena izbira za zahvalni dan in druge praznične obroke. To okusno omako je enostavno pripraviti in vsaki jedi doda poseben okus.
Za začetek priprave žajbljeve omake je treba maslo stopiti v ponvi na srednjem ognju. Ko se stopi, vmešajte žajbelj, timijan, česen ter sol in poper. Med nenehnim mešanjem kuhajte 2 do 3 minute oziroma dokler zelišča ne zadišijo. Nato odstavite ponev z ognja in vanjo vmešajte piščančjo juho in smetano. Ponev vrnite na ogenj in pustite vreti 10 do 15 minut oziroma dokler se omaka ne zgosti. Ko omaka doseže želeno konsistenco, je pripravljena za postrežbo.
Žajbljeva omaka – uporaba
Žajbljevo omako lahko uporabimo v različnih jedeh, od pečene perutnine do pire krompirja. Žajbljeva omaka je odlična tudi za dodajanje okusa enolončnicam in jajčnim jedem. V kolikor radi eksperimentirate, lahko poskusite omaki dodati druga zelišča ali začimbe, na primer mleti rožmarin, pehtran ali origano. Dodate lahko tudi nekaj sesekljanega svežega peteršilja ali drobnjaka za svetel, svež okus. Če želite bolj kremasto omako, lahko pred dodajanjem zelišč in začimb stopljenemu maslu dodate žlico moke. Žajbljeva omaka je okusna priloga k različnim jedem in je enostavna za pripravo. S svojo čudovito mešanico zelišč in začimb bo zagotovo hit pri vašem naslednjem obroku.
Kaj še lahko skuhate z bučo?
Spremenite svojo bučo v kulinarično mojstrovino! Preberite naš recept za bučno juho. Sledite korak za korakom in se naučite, kako lahko to okusno zelenjavo spremenite v kremasto, sanjsko jušno senzacijo!