Večina ljudi, ki jih poznam, pripravlja blitvo samo na en način. Blitvo skuhajo jo vmešajo s kuhanim krompirjem v kosih ter jo ponudijo kot prilogo k ribjim jedem. Da bi razbil to monotonijo a hkrati obdržal obe osnovni sestavini (krompir in blitvo), sem vse skupaj zapakiral nekoliko po svoje.
Sestavine za 2 osebi:
500 g krompirja, 1 dcl mleka, 1 dcl sladke smetane, 100 g sira, 300 g blitve, 2 jajci, peteršilj, sol, poper, muškatni orešček
- Blitvo kuhamo 2 minuti v osoljeni vreli vodi. Precedimo, pustimo da se voda dobro odteče in počakamo da se blitva nekoliko ohladi. Nato jo grobo narežemo.
- Krompir olupimo in narežemo na okrogle, 0,5cm debele rezine.
- V naoljen pekač razporedimo prvo plast rezin, ki se naj malce prekrivajo.
- Na krompir enakomerno razporedimo blitvo.
- Posolimo, potresemo s peteršiljem (dodamo lahko tudi kakšno drugo začimbo) in s sirom.
- Nadaljujemo z naslednjo plastjo krompirja in ponovimo postopek.
- Krompir prelijemo z mešanico, ki jo pripravimo iz 2 jajc, 1dcl mleka, 1dcl sladke smetane. Mešanico začinimo s soljo, poprom in muškatnim oreščkom.
- Potresemo s sirom in pečemo pri 200° približno 40 minut.
Blitva
Ko kupujete blitvo, poiščite svetlo zelene liste s čvrstimi stebli. Izogibajte se uvelim ali razbarvanim listom. Blitvo lahko v hladilniku hranimo do štiri dni.
Blitva je odličen dodatek k vsaki zdravi prehrani. Blitva je enostavna za pripravo, uživamo jo lahko v različnih jedeh. Zaradi visoke vsebnosti hranil je odličen način za vnos osnovnih vitaminov in mineralov v vašo prehrano. Zakaj torej ne bi še danes poskusili blitve?
Blitva je hranilno bogata zelenjava. Blitva je bogata z vitamini in minerali. Blitva je odličen vir vitaminov A, C in K, pa tudi magnezija, kalija, železa in prehranskih vlaknin. Uživanje blitve lahko pomaga zmanjšati vnetja, vzdrževati zdravo raven sladkorja v krvi, je dobra za zdravje oči.