Sladko varianto mlečnega japonskega 🇯🇵 tangzhong kruha sem priredil na primorski način – brez masla in sladkorja ter s pol manj mleka, a z izdatnim brizgom olivnega olja.
Original verzija kruha 🍞 je odlična za sladke namaze (marmelada, med, nutella), k moji verziji pa se najbolj podajo salame, kar pomeni, da je ta kruh zaradi svoje mehkobe in velikosti odličen za sendviče 🥪
Sestavine za japonski kruh na mediteranski način:
- 400 g bele gladke moke
- 1 vrečka kvasa (7g)
- 4 žlice olivnega olga (cca. 25g)
- 1 žlička soli
- 1 jajce
- 120 ml mlačne vode
Sestavine za Tangzhong:
- 30 g bele moke
- 160 ml mleka
V mali ponvici naredimo Tangzhong iz 30 g moke in 160 ml mleka. V posodo stresemo moko, prilijemo mleko in z metlico zmešamo. Pri nizki temperaturi počasi segrevamo in ves čas mešamo. Po kakšnih 3-4 minutah se bodo sestavine lepo povezale v gosto in gladko zmes, ki ji pravimo tangzhong. Predevamo jo v skledico kjer se naj ohladi.
V večji skledi zmešamo vse sestavine za pripravo kruha, vključno z ohlajenim tangzhongom. Jaz namesto rok raje uporabim ročni mešalnik z nastavkom za gnetenje testa. Testo za japonski kruh je namreč precej mokro in ga je z rokami praktično nemogoče pregnesti. Jaz gnetem testo za japonski kruh z ročnim mešalnikom vsaj 10 do 15 minut, in sicer tako dolgo, da dobim gladko in prožno testo.
S krpo pokrijemo posodo s testom in pustimo vzhajati 1,5 ure.
Testo nato prevrnemo na pomokano površino in ga razdelimo na 4 enake dele. Dobimo kose testa, ki tehtajo približno 180 g. Iz vsakega kosa testa oblikujemo kroglico, ki jo od vrha proti dnu ves čas zategujemo z dlanmi, tako, da je testo čim bolj napeto. Kroglice odložimo na pomokano površino in prekrijemo s folijo za živila. Počivajo naj 15 do 20 minut.
Kroglice nato razvaljamo v pravokotnik.
Pravokotnik po daljši stranici in na obeh straneh privijemo navznoter, nato pa ga še zrolamo od spodaj navzgor (glejte spodnji sliki).
Postopek ponovimo še z ostalimi kroglicami testa.
Zvito testo preložimo v pomaščen ozek in visok pekač. Med kosi testa naj bo vsaj 1 cm praznega prostora. Pekač pokrijemo in pustimo vzhajati še od 30-45 minut.
Vzhajano testo premažem po vrhu z olivnim oljem.
Kako dolgo pečemo japonski kruh?
Pekač damo za 20-25 minut v pečico, ki smo jo predhodno ogreli na 180 stopinj. Nato preklopimo na ventilatorsko pečenje, povišamo temperaturo na 190 stopinj in pečemo kruh še 5-10 minut, da dobi lepo zlatorjavo barvo.