Ričet - Kuharski recepti - Okusno.si

Ričet

Ričet je ena izmed jedi, ki jih kot otrok nisem maral. Tisti dan, ko je bil v šolski menzi za kosilo ričet, sem seveda domov prihajal lačen. Danes je na srečo položaj obraten. No, vsaj pri meni, ne pa tudi pri mojih otrocih :-(. Ričet je res ena tistih jedi, ki jo s časom vedno bolj cenimo. Okusi zelenjave in prekajenega mesa se zelo lepo prepletajo. Ričet je prava klasika, ki nas spomni na pristne domače okuse.

Recept za ričet

Sestavine za ričet (za 6–8 oseb):

  • 300 g ješprenja
  • olje
  • 250 g čebule
  • 4 stroki česna
  • 100 g peteršiljeve korenine
  • 250 g rumenega korenčka
  • 250 g korenčka
  • 150 g rumene kolerabe
  • 120 g pora
  • 80 g stebelne zelene
  • 1 žlica paradižnikove mezge
  • sol
  • poper
  • majaron
  • lovorjev list
  • 700 g prekajenega mesa (šunka, rebra, lahko tudi kranjske klobase)
  • 230 g rjavega fižola iz pločevinke
  • 1 žlica sesekljanega peteršilja

Ješprenj, ki je bil preko noči namočen v vodi, precedimo in speremo. V večjem loncu zavremo osoljeno vodo in v njej 30 minut kuhamo ješprenj, nato ga precedimo. Vodo prihranimo.

ričet sestavine
ričet sestavine

Na olju prepražimo sesekljano čebulo. Ko postekleni, ji dodamo sesekljan česen in pražimo še dobro minuto. Dodamo sesekljano peteršiljevo korenino, na polovične  kolobarje narezano korenje, kolerabo in por ter sesekljano zeleno.

sestavine za ričet
sestavine za ričet

Vse skupaj pražimo dobro minuto. Nato dodamo v posodo ješprenj.

kako se naredi ričet
kako se naredi ričet

Zelenjavo zalijemo z vodo (2,5 l) v kateri se je kuhal ješprenj, primešamo žlico paradižnikove mezge, solimo in popramo po okusu ter začinimo še z majaronom in lovorjevim listom.

Kako dolgo se kuha ričet?

Da bo okus ričeta še boljši, dodamo večji kos prekajenega mesa.

recept za ričet
recept za ričet

Pri nizki temperaturi kuhamo ričet v pokriti posodi 60 minut. Med kuhanjem ričet večkrat premešamo. 5 minut pred koncem kuhanja dodamo fižol iz pločevinke, ki smo ga dobro sprali.

Ko je ričet skuhan, ga po potrebi dosolimo (slan bo že zaradi prekajenega mesa) in popramo ter mu primešamo še sesekljan peteršilj.

ričet recept
ričet recept

FAQ – najpogostejša vprašanja o ričetu

 

1. Kako pripraviti ričet?

a) Kateri sestavini sta ključni za dober ričet?

Ključni sestavini ričeta sta ješprenj (ječmenova kaša) in prekajeno meso, običajno prekajena svinjska krača ali rebra. Ješprenj daje ričetu tisto značilno kremasto teksturo, medtem ko prekajeno meso poskrbi za bogat okus.

b) Kako dolgo se kuha ričet?

Ričet se običajno kuha približno 1,5 do 2 uri. Vendar se čas kuhanja lahko podaljša, če uporabljate trše prekajeno meso ali večje kose zelenjave, saj mora biti vse skupaj mehko in okusi dobro prepleteni.

c) Ali moram ješprenj prej namočiti?

Da, priporočljivo je, da ješprenj čez noč namočite v vodi. Namočen ješprenj se kuha hitreje in bo imel bolj mehko teksturo. Če ga nimate časa namočiti, lahko podaljšate čas kuhanja, vendar bo ričet manj kremast.

2. Katere začimbe so najbolj primerne za ričet?

a) Katere osnovne začimbe potrebujem za ričet?

Osnovne začimbe za ričet so lovorjev list, česen, poper in sol. Lovorjev list doda prijeten, rahlo grenak okus, česen pa poskrbi za bogat in aromatičen podton.

b) Ali se v ričet dodaja majaron?

Majaron se pogosto uporablja kot začimba v ričetu, saj doda jedi prijetno aromo in svežino. Poleg majarona lahko dodate tudi timijan ali peteršilj, ki se prav tako lepo prilegata okusu.

c) Ali je uporaba prekajenega mesa dovolj, ali naj dodam še jušno osnovo?

Če uporabljate prekajeno meso, je ričet že dovolj aromatičen, vendar lahko dodate tudi jušno osnovo (zelenjavno ali mesno), da jed še dodatno obogatite in poudarite okuse.

3. Kako shraniti ričet in kako dolgo zdrži?

a) Ali lahko ričet zamrznem?

Da, ričet lahko zamrznete brez težav. Pomembno je, da ga ohladite na sobno temperaturo, preden ga shranite v nepredušne posode in zamrznete. V zamrzovalniku lahko ričet zdrži do 3 mesece.

b) Kako dolgo ričet zdrži v hladilniku?

V hladilniku lahko ričet hranite približno 3 do 4 dni. Pomembno je, da ga hranite v zaprti posodi, da preprečite, da bi se vpijali drugi vonji iz hladilnika.

c) Ali se ričet po ponovnem segrevanju spremeni?

Po ponovnem segrevanju ričet postane še okusnejši, saj se okusi dodatno prepojijo. Vendar pa se tekstura lahko spremeni – ješprenj postane še bolj kremast, zato boste morda morali dodati malo vode ali juhe, da ga osvežite.

4. Ali je mogoče ričet pripraviti brez mesa?

a) Kako pripraviti vegetarijanski ričet?

Vegetarijanski ričet lahko pripravite tako, da prekajeno meso nadomestite z večjo količino zelenjave, kot so korenje, zelena in krompir, ter dodate dimljeno papriko za dimljen okus. Lahko uporabite tudi zelenjavno jušno osnovo za več arome.

b) Ali ješprenj ostane glavna sestavina v vegetarijanskem ričetu?

Da, ješprenj ostane glavna sestavina tudi v vegetarijanski različici ričeta, saj daje jedi kremasto strukturo in polnost. Za dodatno teksturo in beljakovine lahko dodate tudi lečo ali fižol.

c) Katere začimbe so primerne za vegetarijanski ričet?

V vegetarijanski različici ričeta so začimbe še posebej pomembne. Poleg lovorjevega lista in česna priporočam uporabo timijana, majarona in dimljene paprike, ki poskrbijo za bogat okus.

 

Leave a Comment

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shopping Cart
Scroll to Top
Okusno3 - Akcija -25%