Topla vinska pena in hladen sladoled. Odprite steklenico dobrega belega vina, vzemite mešalnik v roke in brž na delo. Verjetno ni potrebno posebej poudarjati, da ta sladica ni primerna za otroke.
Sestavine za vinski šato za 2 osebi (tudi: vinski šado ali vinska pena):
3 rumenjaki, 4 žličke sladkorja, 2 dcl belega vina, vanilijev sladoled
Kako naredimo vinski šato?
Jajca in vino ogrejemo na sobno temperaturo.
Tretjino posode, ki bo služila kot osnova za vodno kopel, napolnimo z vodo. Ko voda zavre, pripravimo manjšo posodo, ki jo položimo v prvo, pri tem pa pazimo, da se dno posode ne dotika vode. Seveda moramo poskrbeti tudi za to, da bo imela manjša posoda s pomočjo ročajev oporo na robovih večje posode.
V posodi, ki jo položimo v vodno kopel, z mešalnikom zmešamo rumenjake in sladkor.
Počasi dolivamo vino in mešamo tako dolgo, da dobimo dvojno količino penaste in hkrati tudi tople omake.
Pri ustvarjanju vinske pene moramo biti zelo pazljivi, saj lahko previsoka temperatura vodne kopeli povzroči, da jajca zakrknejo, kar nam uniči peno.
Toplo vinsko peno prelijemo čez vanilijev sladoled, ki ga serviramo v visokem kozarcu.
Kakšno je pravilno poimenovanje: “vinski šato” ali “vinski šodo”?
Pravilni izraz je “vinski šato”. Beseda “šato” izvira iz francoskega jezika (château), kar pomeni “grad” ali “posestvo”. V kontekstu vinarstva se izraz “šato” nanaša na posestvo ali vinograd, kjer se prideluje in pogosto tudi stekleniči vino. Ta izraz se pogosto uporablja v Franciji, zlasti v regiji Bordeaux, in se nanaša na vinogradniško posestvo, ki ima pogosto tudi svoje prostore za predelavo grozdja in proizvodnjo vina.
Nekoč ko sem zjutraj ob 03.30 začel na roke kositi naše brege, preden sem odšel na delo v podjetje , sem dobil za povrnitev energije od mame vinski šato. Bil je zelo dober sicer pa je marsikaj dobro če ješ lačen , ampak to se dogaja danes redkim……
Katastrofa,nikoli ne uzivati shatoja z sladoledom,to je isto ,kot da bi 50 let star whisky pil z koka kolo